Czarne fale – jak pomóc nastolatkowi zrozumieć depresję?

Czarne faleDepresja jest chorobą, która dotyka zarówno osoby dorosłe, jak również młodzież oraz dzieci. W Polsce prawie 8 tysięcy dzieci leczy się na depresję, a w wielu przypadkach choroba ta w ogóle nie jest diagnozowana. Zdaniem organizatorów kampanii „Twarze depresji” istnieją podstawy aby twierdzić, że na depresję może cierpieć nawet co trzeci nastolatek.

Diagnoza depresji u nastolatków nie jest prosta, gdyż okres dojrzewania sam w sobie jest czasem burzliwych zmian zarówno w psychice, jak i zachowaniu młodego człowieka. Co więcej wiele objawów depresji u młodych osób pokrywa się z typowymi objawami dojrzewania. Depresja może objawiać się długotrwale obniżonym nastrojem, nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych, autodestrukcyjnych (na przykład samookaleczania) i buntowniczych, a także wyraźnie wzrastającą drażliwością. U nastolatków cierpiących na depresję często obserwuje się zmiany zachowania, a także inne objawy, takie jak problemy ze snem, zmniejszenie apetytu, uczucie niepokoju, czy myśli samobójcze. Rodzice często mylą te objawy, ze zmianami typowymi dla dojrzewania i bagatelizują je, mając przy tym nadzieję, że miną wraz z przejściem „burzy hormonalnej”.

Młoda osoba zmagająca się z objawami depresji może czuć się bezradna, przytłoczona i osamotniona w radzeniuCzarne fale sobie ze swoimi trudnościami.Często też doświadcza poczucia winy i przypisuje sobie odpowiedzialność za niepowodzenia, oraz obarczanie innych swoimi problemami. Dla nastolatka często nie jest zrozumiałe to co się z nim dzieje, nie zawsze też zdaje sobie sprawę, że stan w jakim się znajduje może wymagać specjalistycznej pomocy. Nieraz również rodzicom nastolatka trudno jest zrozumieć to, co dzieje się z ich dzieckiem, a tym bardziej właściwie je wspierać. Pomoc i zrozumienie ze strony najbliższych jest często kluczowym czynnikiem wspomagającym leczenie. Jednak równie ważne jest to, aby nastolatek sam znał i rozumiał stan w jakim się znajduje, bo dzięki temu może wykazać większą motywację do podjęcia leczenia. Jak zatem rozmawiać z nastolatkiem o depresji i w jaki sposób przybliżyć mu specyfikę problemów jakie wiążą się z tą chorobą? Odpowiedzią na to pytanie może być projekt Fundacji III Kliniki Psychiatrii „Syntonia” – komiks Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją, będący poradnikiem dla młodzieży.

Dlaczego warto sięgnąć po komiks Czarne fale?

Komiks jest ciekawą i przystępną formą przekazywania informacji i z pewnością zainteresuje nastolatka bardziej niż typowy poradnik. Autorzy Czarnych fal – rysownik Daniel Chmielewski oraz lekarz psychiatrii Katarzyna Szaulińska, konsultowali swoją historię z nastoletnimi pacjentami warszawskiego szpitala psychiatrycznego. Komiks w oryginalny i autentyczny sposób przedstawia historię nastolatka, który choruje na depresję. Czytelnik śledzi losy  Dominika, który czuje się coraz bardziej przygnębiony i przytłoczony codziennością. Dominik opowiada o tym co przeżywa i co się z nim dzieje, pomagając nam zrozumieć jak objawy depresji coraz bardziej przejmują kontrolę nad jego życiem. Widzimy również reakcje Czarne faleotoczenia nastolatka – jego rodziców, nauczycieli, znajomych. Nie jest im łatwo dostrzec, że Dominik potrzebuje pomocy, zwłaszcza na początku, gdy chłopak sam  tego jeszcze nie wie. Komiks nie tylko pomaga młodym ludziom, przełamać lęk przed pójściem do psychiatry, bądź psychoterapeuty, ale też uwrażliwia rodziców na fakt, że taka pomoc może być ich dziecku niezbędna, a objawy depresji nie mijają same. Komiks dostarcza wiedzy nie tylko o samej depresji i jej objawach, ale również o procesie leczenia oraz trudnościach jakie mogą się z nim wiązać. Zwięźle wyjaśnia w czym może pomóc wizyta u psychiatry, na czym polega psychoterapia, czy też kiedy wskazana jest farmakoterapia. Nie pominięto też innego ważnego wątku związanego z procesem zdrowienia, jakim są nawroty choroby i znaczenie jakie w radzeniu sobie z nimi odgrywają bliscy i otoczenie nastolatka.

Komiks Czarne fale w bardzo obrazowy, ciekawy i klarowny sposób przedstawia objawy depresji, a także pomaga ją zrozumieć. Dlatego polecam poradnik Czarne fale wszystkim rodzicom nastolatków, nie tylko tych, u których zdiagnozowano depresję i oczywiście również samym nastolatkom.

 Źródła:

  1. Szaulińska K., Chmielewski D., Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży., Fundacja III Kliniki Psychiatrii „Syntonia”, Warszawa 2015
  2. Strona kampanii społecznej Twarze depresjihttp://twarzedepresji.pl/
  3. Strona komiksu „Czarne fale” – http://czarnefale.blogspot.com/