Kultura leczy

W Warszawie trwa właśnie bardzo ciekawa i potrzebna kampania „Kultura leczy”. Jej celem jest wzmocnienie potrzeby korzystania z kultury wśród warszawiaków. Kampania obecna będzie w przestrzeni miejskiej na słupach i billboardach, przystankach autobusowych, w metrze, radiu i Internecie. Organizatorzy kampanii chcą pokazać dostępność i różnorodność warszawskiej oferty kulturalnej, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla mnie, jako psychoterapeutki, najważniejsze i zarazem najciekawsze okazały się założenia kampanii oraz motywy, dla jakich została stworzona.  Organizatorzy chcą przekonać mieszkańców, że zwiększając aktywność kulturalną, poprawiają jakość życia. Namawiają warszawiaków do przyjęcia dawki kultury niczym lekarstwo.

Kultura

Sami organizatorzy piszą o kulturze następująco:

Z kulturą żyje się lepiej! Pozytywnie wpływa na jakość życia i zdrowie człowieka. Pomaga lepiej funkcjonować, poprawia samopoczucie, uzdrawia od środka. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że kontakt z kulturą ma terapeutyczny wpływ na szereg psychicznych i fizycznych dolegliwości. Kultura poprawia funkcjonowanie mózgu i krążenie – badania dowodzą, że obcowanie z kulturą zwiększa odporność psychiczną. Dostęp do kultury redukuje stres – według naukowców powoduje spadek poziomu kortyzolu i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Badania naukowe dowiodły, że kultura pozytywnie wpływa na odczuwanie bólu i niepokoju w chorobie, podnosi poziom endorfin i libido, opóźnia procesy starzenia, wzmaga apetyt na życie.

Na stronie internetowej kampanii, znajdziemy listę polecanych wydarzeń kulturalnych, na które obowiązuje wstęp wolny. Znajdują się wśród nich między innymi pokazy filmów, warsztaty tańca, wystawy, wydarzenia kulturalne. Ponadto, znajdziemy tam również krótkie opisy różnych dziedzin sztuki i kultury, zachęcające do korzystania z ich bogactwa. Oto moje ulubione:

Film wzmaga apetyt na życie

FilmZły nastrój? Nuda? Smutek? Dobry film może zaradzić na wszelkie problemy! Identyfikacja z bohaterem, przeżywanie i analizowanie jego przygód wywołuje u odbiorcy katharsis, którego często się nie spodziewał. Nagle problemy są rozwiązywalne a marzenia możliwe do realizacji. Dlatego w psychoterapii coraz częściej wykorzystywana jest filmoterapia, jako metoda wspomagająca proces leczenia. Dobrze dobrany film, może być bowiem czynnikiem wspomagającym zrozumienie natury problemu leżącego w człowieku, pokazać mechanizmy i sposoby radzenia sobie z nimi. Może też być bodźcem, który pomoże człowiekowi się otworzyć na nowe możliwości.

Poezja leczy prozę życia

PoezjaDlaczego od najmłodszych lat człowiek jest namawiany do czytania? Bo to czynność zmuszająca do myślenia, a co za tym idzie solidny trening dla mózgu. Regularne czytanie zwiększa wydolność tego organu o 32%! Zbawienne właściwości lektury zostały potwierdzone w wielu badaniach – naukowcy odkryli między innymi, że można w ten sposób przeciwdziałać zachorowaniu na Alzhaimera. Lektura pobudza również neurony lustrzane – fascynująca literatura czy poezja powoduje, że czytelnik wczuwa się w sytuację bohatera, razem z nim płacze, śmieje się, przeżywa miłość i żałobę. Naukowcy odkryli też, że czytanie o smakach i zapachach, wpływa na te same ośrodki mózgowe co doświadczanie ich w realnym życiu, zatem lektura pobudza zmysły i wyobraźnię. Nudzisz się? Sięgnij po dobrą książkę!

Street art podnosi poziom hormonu szczęścia

Street artKto wie o tym, że otaczające człowieka kolory mają znaczenie i mogą wpływać na jego samopoczucie i zachowanie? Badaniami dotyczącymi tego fenomenu zajmuje się chromoterapia, głosząca energetyczne właściwości barw. Naukowcy udowadniają, że odpowiednie kolory mogą przeciwdziałać problemom układu pokarmowego, oddechowego, nerwicy czy migrenie. Twierdzą, że choroba jest skutkiem pewnych niedoborów i część z nich można zredukować poprzez koloroterapię. Już w 1810 roku niemiecki pisarz Goethe napisał słynną „Naukę o kolorach”, w której poruszał temat tego, jak poszczególne barwy wpływają na człowieka. Wygląda to tak, że mózg odnotowując kolor, wywołuje odpowiednią reakcję hormonalną, a ta oddziałuje na organizm.

Zajrzyjcie koniecznie na stronę kampanii i skorzystajcie ze zdrowej dawki kultury!

Źródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl/