Wspierając osobę chorą na depresję – poradnik „Życie pod psem…”

Niedawno pisałam na blogu o wyjątkowej książce – ilustrowanym poradniku dla osób cierpiących na depresję – „Mój Czarny Pies. Depresja”. Dziś natomiast chciałabym zapoznać Was z jej kontynuacją – „Życie pod psem, który wabi się Depresja”. Poradnik napisany został przez autora pierwszej części – Matthew Johnstone oraz jego żonę Ainsley i skierowany jest przede wszystkim do bliskich, rodziny i partnerów osób cierpiących na depresję.

Podobnie jak pierwsza część, tak i „Życie pod psem…” napisane jest w formie komentarzy do bardzo wymownych ilustracji. Autorzy koncentrują się tym razem nie tylko na osobach chorujących na depresję, ale przede wszystkim na tych, którzy mogą być dla nich podporą i wsparciem w trudnym okresie radzenia sobie z chorobą. Rodzice, partnerzy, małżonkowie, przyjaciele – to właśnie od reakcji i pomocy tych osób, w dużej mierze zależeć może, jak szybko i na ile skutecznie ich bliski poradzi sobie z depresją. Autorzy udzielają wskazówek pełnych empatii, mądrych, ale też autentycznych bo opartych na ich własnych doświadczeniach.

Czarny PiesPomaganie i wspieranie osoby cierpiącej na depresję, może być bardzo obciążającym i często niewdzięcznym zadaniem. Autorzy radzą, jakie zachowania i słowa mogą wzmacniać osobę chorą na depresję, a jakich na pewno należy unikać. Podpowiadają także pewne konkretne pomysły na to, jak docierać do osoby chorej z informacjami na temat depresji, jak motywować ją do skorzystania z pomocy.

W moim poczuciu, jedna w ważniejszych części tej książki mówi o tym, aby pomagając osobie chorej na depresję nie zapominać o sobie. Dbanie o swoje samopoczucie, zdrowie, relacje z innymi ludźmi jest niezbędne do tego, aby mieć siłę i energię na wspieranie osoby chorej. Zdarza się, że osoba, której bliski cierpi na depresję, zatraca się w pomaganiu mu i zapomina o sobie oraz swoich potrzebach. Zatraca swoje granice i zatapia się w smutku, beznadziei i bezradności, którą przeżywa jej chorujący mąż, żona, dziecko, czy przyjaciel. To bardzo niebezpieczny mechanizm, któremu można jednak zapobiegać. Autorzy piszą o tym następująco:

„Jesteś narażony na ryzyko, że czyjś Pies pociągnie Cię za sobą. Nieszczęścia chodzą parami, więc uważaj, żeby nie kusić losu. Musisz wyznaczyć własne granice, zaakceptować własne ograniczenia szanować własne potrzeby.”

Radzą też, między innymi:

 „Musisz się czasem wyrwać, zrobić coś dla siebie, spotkać się z przyjaciółmi. Przyjaciele nie rozwiążą twoich problemów, ale pocieszą, wesprą i powiedzą coś mądrego”.

LekarzJa dodałabym do tego, że dzięki obecności przyjaciół, znajomych będziesz mógł zmienić otoczenie, porozmawiać o sprawach zupełnie innych niż choroba bliskiej Ci osoby – bo masz do tego prawo. Czasem, spotkania z przyjaciółmi nie wystarczą i potrzebne bywa sięgnięcie po bardziej profesjonalną pomoc – grupy wsparcia, spotkania z psychologiem lub terapeutą. Ważne, aby korzystając z pomocy innych osób, koncentrować się nie tylko na osobie chorej, tym co jeszcze można zrobić aby ją wspierać, ale właśnie na sobie, swoich troskach, uczuciach i potrzebach.

Życie z osobą chorą na depresję może wiązać się z przeżywaniem uczuć, o których czasem trudno nam mówić. Złość na osobę chorą, wstyd przed oceną otoczenia, bezradność, obawy o własne zdrowie psychiczne, uczucie osamotnienia, frustracja – są zupełnie naturalne. Gdy jednak pojawia się wrażenie, że uczucia te przerastają nas, nie jesteśmy w stanie sobie z nimi radzić i odbierają nam radość, chęć do życia i działania, to wyraźny znak, że sami powinniśmy skorzystać z pomocy i wsparcia. Nie należy takich sygnałów lekceważyć.

Należy pamiętać, że książka jest poradnikiem i nie zastąpi wizyty u specjalisty – lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty. Może być jednak pozytywnym i przydatnym uzupełnieniem leczenia oraz psychoterapii.

Na zakończenie dzisiejszego wpisu, optymistyczny fragment książki:

To minie

JEŚLI PROBLEM DEPRESJI DOTYCZY CIEBIE LUB KOGOŚ CI BLISKIEGO I CHCESZ O TYM POROZMAWIAĆ, POTRZEBUJESZ POMOCY BĄDŹ WSPARCIA, ZAPRASZAM CIĘ DO KONTAKTU ZE MNĄ

Źródło:

Matthew i Ainsley Johnstone, „Życie pod psem, który wami się Depresja. Jak opiekować się osobą dotkniętą depresją i nie zaniedbać własnych potrzeb.”, Media Rodzina, 2010.