Publikacja: „(De)presja. Więcej niż dojrzewanie”

„Jedną z poważniejszych trudności, z grupy zaburzeń psychicznych, dotykających młode osoby jest depresja, oraz szerzej rozumiany kryzys psychologiczny, wyrażający się między innymi myślami samobójczymi, czy zachowaniami autoagresywnymi. Okres dojrzewania to czas burzliwych zmian zarówno w psychice, jak i zachowaniu młodego człowieka. Co więcej wiele objawów depresji u młodych osób pokrywa się z typowymi objawami dojrzewania. Dlatego nie zawsze proste jest określenie, czy to co dzieje się z adolescentem jest naturalną konsekwencją dojrzewania, czy już wymaga interwencji ze strony osób dorosłych.

 

W Polsce, prawie osiem tysięcy dzieci leczy się na depresję, a szacuje się że ta liczba może być znacznie zaniżona i nie obrazuje prawdziwej skali problemu.

 

Młode osoby wyrażają swoje emocje w bardzo różny sposób, często nie wprost sygnalizując, że potrzebują pomocy i wsparcia ze strony dorosłych. Skrywane emocje zawsze muszą znaleźć jakieś ujście. Zdarza się, że przeradzają się w agresję kierowaną wobec samego siebie, bądź inne zachowania autodestrukcyjne, w tym próby samobójcze.”

 

Powyższe fragmenty pochodzą z mojego artykułu „Uczeń w kryzysie” opublikowanego w miesięczniku Sygnał. Magazyn wychowawcy, nr 6 (041) czerwiec-lipiec 2016. Miesięcznik można nabyć na stronie wydawcy Miesięcznik „Sygnał”. Zachęcam do zapoznania się z pełną wersją artykułu.