Publikacja: „Jak wspierać nastolatka w żałobie”

Pismo "Sygnał" - ŻałobaZbliża się 1 listopada – dzień, w którym wspominamy zmarłych, odwiedzamy groby bliskich, częściej też rozmawiamy o śmierci i przemijaniu. Ten czas może być szczególnie trudny dla osób, które straciły bliską osobę i zmagają się z żałobą.

„Śmierć bliskiej osoby to wstrząsające i bolesne doświadczenie, które niesie za sobą szereg konsekwencji. Przeżywanie straty i związanej z nią żałoby dotyczy tak samo dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku. Różny jednak będzie u tych osób sposób rozumienia tego co się stało, odczuwania straty i okazywania związanych z nią emocji. To w jaki sposób dzieci tłumaczą sobie i rozumieją śmierć oraz jak przeżywają żałobę, a także to czego nie są w stanie zrozumieć, zależne jest od etapu ich rozwoju poznawczego, emocjonalnego i fizycznego.

Różne też będą potrzeby przeżywającego żałobę dziecka, w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, czy dorastającego nastolatka. Każdy z tych etapów rozwoju ma swoją specyfikę, która przekłada się na sposób przeżywania żałoby, który z kolei my dorośli powinniśmy znać, aby w jak największym stopniu i adekwatnie do potrzeb, wspierać swoich podopiecznych.

Okres dojrzewania sam w sobie jest czasem burzliwym, pełnym zmian, niestabilnych nastojów, wewnętrznych konfliktów. Konsekwencje związane z doświadczeniem straty i przeżywaniem żałoby w tym okresie, nakładają się zatem na naturalne zmiany i brak równowagi emocjonalnej wynikającej z dojrzewania.

O tym z jakimi trudnościami może wiązać się przeżywanie żałoby przez osobę w okresie adolescencji, w jaki sposób wpierać nastolatków w tym trudnym czasie, oraz o zadaniach szkoły w tym obszarze, piszę w najnowszym artykule opublikowanym w listopadowym numerze miesięcznika „Sygnał. Magazyn wychowawcy” – http://sygnal.oficynamm.pl.